Gülağ Öz'den Yeni Bir Kitap On İki Ulu Ozan
Bağış Yapın
Gülağ Öz'den Yeni Bir Kitap On İki Ulu Ozan

Bu içerik 08 Haziran 2017 16:56 tarihinde eklendi ve 5.438 kez okundu

Gülağ Öz'den Yeni Bir Kitap On İki Ulu Ozan

Gülağ Öz'den Yeni Bir Kitap

ON İKİ ULU OZAN

Bu eserde ele aldığımız temel problemin yedi Ulu Ozan olarak yapılan tasnifin eksikliğine olan itirazdır. Yunus gibi, Kaygusuz gibi, Dertli, Teslim Abdal ve Edip Harabi de Alevi-Bektaşi ozan geleneğinin en büyük ustalarının da bu tasnifin dışında tutulmalarının yarattığı rahatsızlıktır. Bu yedi Ulu Ozan hangi kıstasa göre ayırıma tabi tutulmuştur? Eğer şiirlerinin içerisinde Ali sevgisi, Kerbela acısı, Ehlibeyt sevgisinin eserlerinde sıkça tema edilmesi ise de bu ayırım da gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Yunus Emre ve Kaygusus Abdal’ın Alevi-Bektaşi geleneğine yaptıklar katkı yadsınmamalıdır. Ayrıca Ozanlık Geleneği içinde yer alıp bunun temsilcisi sayılan diğer ozanlar neden bu ayırımın dışında tutulmuştur? Bu soru hep sorgulanmaktadır.

Bu eserde Alevi- Bektaşi geleneğine sadık kalarak ozan sayısını 12’ye çıkarttık. Bu ozanlardan Yunus Emre ile Kaygusuz Abdal’ın yerinin tartışmasız olacağını düşündük. Ayrıca diğer üç ozanında yukarıda belirtilen kriterler doğrultusunda eser verdiklerini kabul ettiğimizden Ulu ozan olarak kabul edilmesinin gerektiğini düşündük.

gülağ+öz on+iki+ulu+ozan hüseyingazi hüseyin+gazi türbe hüseyin+gazi+türbesi hüseyin+gazi+türbesi+ankara gülağ+öz ali+yıldırım alevilik alevi cemevi hüseyin+gazi+cemevi
Son Haberler