Anasayfa
Hüseyin Gazi Dergahı
Hüseyin Gazi Derneği
Hüseyin Gazi Vakfı
Yazarlarımız
Etkinliklerimiz
Yayınlarımız
Alevi Öğretisi
Bektaşi Fıkraları
Sempozyumlar
Ozanlarımız
Arama
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Yol Dergisi
yol.jpg
Gazete Manşetleri
Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Vatan
Akşam Zaman Posta
Saat
alevi.jpg
KÜLTÜR BAKANLIĞI ESKİ HAGEM GENEL MÜDÜRÜNDEN SAİT YAZICI OĞLUNA ANLAMLI YANIT PDF Yazdır E-posta

 

ALEVİLER HAKLI TALEPLERDE YÜRÜDÜLER

HÜKÜMER NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Uzun yıllarını Kültür Bakanlığının her kademesinde geçirmiş,Halk  Kültürlerini Araştırma Genel Müdürü olarak emekli olan Dr.Nail TAN Alevilerin  haklı taleplerini savunmayan bırakın hükümeti normal vatandaş bile bu talepler karşısında içindekini haykırmıştır. Biz sünniler bu talepler için benim de sorunum demelidir " diye gazetelere yazılarla destek vermiştir.

 

ALEVÎLER EŞİT VATANDAŞLIK İSTERKEN BİR HAKSIZLIĞI DAHA VURGULAMALIYDILAR

9 Kasım 2008 tarihindeki Alevî Dernekler Federasyonu?nun düzenlediği mitingde dile getirilen düşüncelere hükûmet kanadından gelen (Prof. Dr. Said Yazıcıoğlu) cevabı dinledikten sonra bir Sünnî vatandaş olarak şu görüşlerimi belirtmekten kendimi alamadım.

1. Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkçesi Din İşleri Başkanlığıdır. Sünnî Müslüman İşleri Başkanlığı olmadığına göre İslamın dört mezhebine (Hanefi, Şiî, Şâfiî, Hanbelî) dahil Alevîler de bu başkanlık içinde yerini almalıdır. Ya da Anayasada değişiklik yapılıp başkanlığın adı, görevleri yeniden belirlenmeli, Alevîlere de başka bir ülke gösterilmelidir. Tabii içine sindiren olursa. Cemevlerini ibadethane kabul edip başka bir teşkilata bağlama dinî ayrımcılıktan başka bir şey olmaz ve asıl o zaman mezhep çatışması çıkar.

2. Nüfusları çeşitli kaynaklara göre 10-20 milyon arasında değişen Alevîler milletimizin içinde, en az 1/7 ile en çok ¼ yoğunluğu oluşturmaktadır. Gelin görün ki; parlamento, hükûmet, TSK Komuta heyeti, yüksek yargı ve bürokraside 1/25, 1/40 düzeyinde ancak yer almaktadırlar. İşe alınırken kimseye mezhebi sorulmuyor ama yükselirken bu husus soruşturuluyor. Asıl sorun budur. Alevîlerin; bakan, parlamenter, komutan, vali, yargıç, yüksek bürokrat hatta iş adamı temsilcileri yoktur. Kürtlere karşı ayrımcılık yapılmazken ne yazık ki Alevîlerin her kademede yolları kesilmektedir. Bu yüzden de seslerini, taleplerini cılız şekilde ifade etmekte, AB?den medet ummaktadırlar. Haklarını isterken silaha, şiddete baş vurmayı hiçbir zaman düşünmemişlerdir.

3. Biz Alevîlere, anadilimiz Türkçeyi, halk müziğimizin, âşık ve tekke edebiyatımızın  önemli bir bölümünü ve Orta Asya gerçek Türk kültürünü yaşattıklarından dolayı şükran borçluyuz. İlk mecliste Gazi?nin sağında ve solunda Başkanvekili olarak Alevî ve Mevlevî cemaat liderleri oturmaktaydı. Hiç olmazsa bunu unutmayalım.

4. Dünya üzerinde Türkiye?deki Alevîler kadar haksızlığa uğramış, inançları dolayısıyla horlanmış başka bir toplum yoktur. Bu tutum, türbanda dile getirilen ?inancını yaşamak? isteğine ne kadar da ters düşüyor.

Nail TAN

Kültür Bakanlığı E. Genel Müdürü

 

 
< Önceki   Sonraki >
ALİ YILDIRIM YAZDI: NASIL BİR BELEDİYE? NASIL BİR YEREL YÖNETİM?

www.yildirimali.org

kucuksosyalonkapak.jpg
duruston2.jpg
engelsizon2.jpg
laikbelediyeonkapak.jpg
sehrimizi_on2.jpg
ali.jpg

Gülağ Öz

gulag_oz.jpg

İçerikleri Görmek İçin
Resme Tıklayınız

radyo2.jpg
ATEŞTE SEMAHA DURMAK

SİVAS KATLİAMININ BELGESEL ANLATISI (GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ 5.BASKI ÇIKTI siparişleriniz için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )  ateste_semaha_durmak04kucuk.jpg

OSMANLI ENGİZİSYONU

ALEVİLER'E TARİHSEL ZULÜM!... OSMANLI ENGİZİSYONU    osmanlisonkapak.jpg(siparişleriniz için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )  

Anketler
Sitemizi Beğendiiz mi?
 
Hava Durumu
İstatistikler
Bugün 16
Dün 37
Bu Hafta 195
Tümü 10184
Kimler Sitede
Şuanda 1 misafir bağlı