Anasayfa
Hüseyin Gazi Dergahı
Hüseyin Gazi Derneği
Hüseyin Gazi Vakfı
Yazarlarımız
Etkinliklerimiz
Yayınlarımız
Alevi Öğretisi
Bektaşi Fıkraları
Sempozyumlar
Ozanlarımız
Arama
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Yol Dergisi
yol.jpg
Gazete Manşetleri
Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Vatan
Akşam Zaman Posta
Saat
alevi.jpg
BİNLER HÜSEYİN GAZİ'YE KOŞTU PDF Yazdır E-posta

semah_hgazi.jpgBÜYÜK ALEVİ BULUŞMASI COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ CHP Genel Başkanı Baykal, Hüseyin Gazi Kültür Şenlikleri'ne katıldı. Şenliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Genel Sekreteri Önder Sav, milletvekilleri ile Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz da katıldı. Şenlik alanına gelişinde Hüseyin Gazi Türbesi ve cemevini de ziyaret eden Baykal, şenliğe katılanların yoğun ilgisi nedeniyle protokole ayrılan bölüme güçlükle girebildi. Buradaki semah gösterisinin ardından bir konuşma yapan Baykal, şenliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hüseyin Gazi'nin Anadolu'yu vatan yapan büyük kişiliklerin başında geldiğini kaydetti.

Buradan önce Bilecik'in Söğüt ilçesinde gerçekleşen Ertuğrul Gazi'yi anma törenine katıldığını hatırlatan Baykal, tüm Anadolu'nun gazileri, erenleri ve ermişleriyle bir büyük zenginlik olduğunu söyleyerek, "Anadolu'yu vatan yapan budur. Bu coğrafyayı vatan yapan insanların ortak değerleri, anlayışları ve inançlarıdır" dedi.
Toplumda her zaman 'insanı temel alan bir anlayışın' hakim olması gerektiğine vurgu yapan Baykal, cinsiyet, inançlar ve mezheplerin değil, 'insan olmanın' önemli olduğunu söyledi. Baykal, "İnsanı bir sınıfa, ideolojiye, kimliğe indirgeyemezsin, dönüştüremezsin. İnsan bütün karmaşıklığıyla neyse odur. Ona saygı göstereceksin. Devlet olarak tarif etmeye, kimlik vermeye çalışmayacaksın. Herkes kimliğini, inancını kendisi ortaya koyacak. 'Sen şusun, sen busun' deme hakkı kimsede yoktur. Önemli olan insanın kendisidir, her şey insan içindir. Kabemiz insandır. Bu anlayışı hepimiz paylaşmalıyız" diye konuştu.
İnsanı temel alan anlayış ve ekonomik sorunların giderilmesinin yanında, ahlakın da önemli olduğunu vurgulayan Baykal, "İnsan, ekmek. Başka ne? Ahlak. Nasıl yaşayacağız, birbirimize nasıl bakacağız? Hak ne? Hukuk ne? Ahlak ne? Haram ne, helal ne? Yetim hakkı, kul hakkı, dürüstlük ne? Bunları bilmek. İnsan, ekmek ve ortada ahlak yoksa, ortada kural yoksa, ortada dürüstlük yoksa, ortada karşısındakinin hakkına, hukukuna saygı göstermek yoksa, ne anlama gelir onlar? İnsan, ekmek ve ahlak. Üçü beraber. Bu üçünden birisi aksadı mı, o masa ayakta durmaz" ifadelerini kullandı.
Ahlakın önemine değinen Baykal, şunları kaydetti:
"Helal, haram bilmek lazım. Kul hakkını, yetim hakkını, dürüstlüğü bilmek lazım. Ahlak demek ne demek? Kendine yapılmasını istemediğini başkasına tatbik etme demek. Hukuk, hak, eşitlik bu demek. Karşındakini senin kadar hak sahibi bilmek demek. Her işi ehline vermek demek. Devletin imkanlarını kendine, ailene, yakınlarına, eşine dostuna ayırmamak demek. Bütün insanlara eşit hak vermek demek. Memleketin bütün çocuklarını kendi çocuğun gibi bilmek demek. Memleketin bütün insanlarını kendi ailesinin
insanları gibi bilmek demek. Bunu sağlamak zorundayız. Bu sağlanmadan Türkiye'ye rahat yok."

"TÜRKİYE'NİN TAPUSU 72 MİLYONUN ELİNDEDİR"
CHP'nin insanı temel alan bir anlayışla çalıştığını ve başarısında bunun etkisi olduğunu belirten Baykal, bugüne kadar hep haktan, hukuktan, dürüstlükten ve eşitlikten yana olduklarını söyledi. Baykal, ''Bu toplumda birbirine eşit insanlarız. Türkiye'nin tapusu 72 milyonun elindedir. Önümüzdeki döneme bu anlayış içinde bakmalıyız" diye konuştu.
Kendisini dinleyenlere, "Sizin temsil ettiği anlayış, zihniyet demokrasinin, laikliğin, cumhuriyetin güvencesidir" diye seslenen Baykal, yüksek bir tepenin başında bulunan Hüseyin Gazi'ye gelmenin kolay olmadığını söyledi. Baykal, "Buraya gelmenin çilesini çekiyorsunuz. Bunun sembolik bir anlamı var. Bu çileyi çeken arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Siz bu çileyi çekerek, buraya kadar gelmek için o yokuşu bu sıcakta çıkarak demek istiyorsunuz ki; 'Eğer sonumuz iyi olacaksa, eğer her şey arzu
ettiğimiz gibi olacaksa, eğer sonunda barış, kardeşlik ve refah olacaksa biz daha çok yokuşları çıkarız. Daha çok çileleri çekeriz, çekmeye devam ederiz'. Şair 'Dalım Hacı Bektaş, gülüm Atatürk' demiş, güzel söylemiş. Aman sevgili kardeşlerim dalınızı kurutmayın, gülünüzü soldurtmayın. Bunun için de kökünüzü unutmayın. Eğer kökünüzü bilirseniz, o dal da, o gül de canlı ve güzel olmaya devam eder. İnşallah bu coğrafyada bu kök daima var olmaya devam edecek. İnşallah bu coğrafyada o dallar, Hacı Bektaş Veli dalları, Mevlana dalları, Yunus Emre dalları, Pir Sultan Abdal dalları daima olmaya devam edecek. Geçmişte vardı, gelecekte de olmaya devam edecek. O Atatürk gülü, bütün o güzelliklerin yansımasıdır" şeklinde konuştu.

"HAK ETTİĞİ CEVABI VERECEĞİM"
Yerel seçimlerin yaklaştığını ve çok sayıda aday olduğunu belirten Baykal, tüm adaylardan seçilmeleri durumunda ilk olarak Hüseyin Gazi Türbesi'nin çevresini daha güzel hale getirmelerini istedi. Türkiye'nin çok ciddi ve sıcak günlerden geçtiğini kaydeden Baykal, basının şenliğe gösterdiği ilginin de Hüseyin Gazi'ye olan saygının yanı sıra bu günlerin etkisinden kaynaklandığını söyledi. Basının son günlerdeki tartışmalara ilişkin cevap beklentisi içinde olduğunu belirten Baykal, şunları kaydetti:
"Bu sıcak ortamı hep beraber yaşıyoruz. Herkes her şeyin farkında. Hiç merak etmeyin. Gerçekler ortaya çıkıyor. Türkiye yaşanmakta olan tartışmaların iç yüzünü gayet iyi değerlendiriyor. Biz bu alanları bu tartışmalara zemin olarak seçmeyelim. Önümüzdeki günlerde bir araya geliriz, Başbakan'a hak ettiği cevabı orada en güzel şekilde veririz."
Konuşmasının ardından Baykal'a, Hüseyin Gazi Kültür Derneği tarafından çağdaş cumhuriyeti koruma ve demokrasiyi geliştirmeye yönelik hizmetlerinden ötürü plaket sunuldu. Baykal, üzerinde altı ok, Hüseyin Gazi Türbesi ve Anıtkabir simgeleri bulunan plaketi havaya kaldırdı. Baykal, Hüseyin Gazi'ye getirilen suyun da açılış kurdelesini keserek, vanayı açtı. Törende ayrıca, Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin'e de türbenin çevre düzenlemesini yaptığı için plaket verildi.

 
< Önceki   Sonraki >
ALİ YILDIRIM

ali.jpg

Gülağ Öz

gulag_oz.jpg

İçerikleri Görmek İçin
Resme Tıklayınız

radyo2.jpg
ATEŞTE SEMAHA DURMAK

SİVAS KATLİAMININ BELGESEL ANLATISI (GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ 5.BASKI ÇIKTI siparişleriniz için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )  ateste_semaha_durmak04kucuk.jpg

OSMANLI ENGİZİSYONU

ALEVİLER'E TARİHSEL ZULÜM!... OSMANLI ENGİZİSYONU    osmanlisonkapak.jpg(siparişleriniz için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )  

Anketler
Sitemizi Beğendiiz mi?
 
Hava Durumu
İstatistikler
Bugün 9
Dün 43
Bu Hafta 52
Tümü 15590
Kimler Sitede
Şuanda 1 misafir bağlı