Uluslararası Kerbela ve Hz. Hüseyin Sempozyumu

05 Nisan 2015 Pazar 19:20 | Tekil Hit: 1660 yazdir
Uluslararası Kerbela ve Hz. Hüseyin Sempozyumu

Alevilerin en büyük acısı olan Kerbela olayının içeriği ve ayrıntılarının bilimsel yöntemlerle araştırılması ve kamuoyunun dikkatine sunulması amacı ile 14 -15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Hüseyin Gazi Vakfı tarafından Ankara?da ?Uluslararası Kerbela ve Hz. Hüseyin Sempozyumu? düzenlenecektir.

Hz. Hüseyin?in 10 Muharrem 61 (10 Ekim 680) de Yezit orduları tarafından Kerbela? da önce susuz bırakılıp daha sonra da başı kesilmek sureti ile şehit edilmesi, Alevi ortak hafızasında yüzyıllardır acı bir hatıra olarak yaşamaya devam etmektedir. Ancak bu konudaki bilgilerin pek çoğu, bilimsel içerikli bilgi olmaktan çok, mitolojik nitelikli anlatılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sempozyum?un bu eksiklerin giderilmesi amacı ile başlıca şu alanları kapsaması hedeflenmektedir.

a) Tarihsel Açıdan Kerbela Olayı ve Hz. Hüseyin.

b) Kerbela Olayının Sonuçları ve Tarih İçinde Kerbela Şehri.

c) Ortak Bir Acı Olarak Kerbela, Hz. Hüseyin Algıları ve Bağlı Ritüeller.

d) Kerbela Mateminin Güncel Boyutu: Etnik ve Bölgesel Farklılıklar.

e) Kerbela olayının edebiyat, müzik ve sanat alanındaki yansımaları.

f) Anadolu Aleviliğinde Kerbela ve Yeni Arayışlar.

Sempozyuma katılmak isteyen bilim insanı ve uzmanlar, bildiri özetlerini 20 Nisan 2015 tarihine kadar göndermelidirler. Bildiri özetleri 250-500 kelime arasında sınırlandırılmalıdır. (Türkçe veya İngilizce). Bildiri özetleri ile birlikte her türlü iletişim bilgileri, kısa öz geçmişleri ve çalışmaları, ayrıca sunum sırasında kullanılacak herhangi bir teknik cihaz varsa bildirilmelidir.

Bildiriler bir buçuk satır aralığı, Times New Roman, 12 punto Word dokümanı olarak kaynakça ve tablolar dahil olacak şekilde hazırlanmalı, elektronik posta veya CD kaydıyla gönderilmelidir. Tam metin,  kaynaklar, ekler, şekil ve tablolar dahil toplam 25 sayfayı geçmemeli ve bildiri başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Yapılacak değerlendirme sonucu kabul edilen bildirilerin tam metinlerinin ise 4 Mayıs 2015 tarihine kadar elektronik ortamda Vakfımız iletişim adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Katılımcıların ulaşım, konaklama ve yemek bedelleri vakfımızca karşılanacaktır.

 Bilim Kurulunun yapacağı değerlendirme sonucu kabul edilen bildirilerin sahiplerine, Sempozyum organizasyonu ve gerçekleştirilmesi ile ilgili bilgiler ayrıca iletilecektir.

Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Gülağ ÖZ  

Vakıf Başkanı

                         
İletişim:

Adres: Marmara Sok. 48/1 Yenişehir/ANKARA

Tel: (0312) 4312534,

Cep, Başkan: 05326850517

e-posta: ([email protected])

Haberin Etiketleri : Uluslararası  Kerbela  ve  Hz.  Hüseyin  Sempozyumu 
Bu Haber Hakkında Yorum Yazın!
Ad Soyad
Yenile!