Uluslararası Kerbela Ve Hz. Hüseyin Sempozyumu

27 Nisan 2014 Pazar 14:05 | Tekil Hit: 2790 yazdir
Uluslararası Kerbela Ve Hz. Hüseyin Sempozyumu

Alevilerin en büyük acısı olan Kerbela olayının içeriği ve ayrıntılarının bilimsel yöntemlerle araştırılması ve kamuoyunun dikkatine sunulması amacı ile 1-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Hüseyin Gazi Vakfı tarafından Ankara?da ?Uluslararası Kerbela ve Hz. Hüseyin Sempozyumu? düzenlenecektir.

Hz. Hüseyin?in 10 Muharrem 680?de Yezit orduları tarafından Kerbela? da önce susuz bırakılıp daha sonra da başı kesilmek sureti ile şehit edilmesi, Alevi ortak hafızasında yüzyıllardır acı bir hatıra olarak yaşamaya devam etmektedir. Ancak bu konudaki bilgilerin pek çoğu, bilimsel içerikli bilgi olmaktan çok, mitolojik nitelikli anlatılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sempozyum?un bu eksiklerin giderilmesi amacı ile başlıca şu alanları kapsaması hedeflenmektedir.

a) Tarihsel açıdan Kerbela olayı ve Hz. Hüseyin.

b) Ortak bir acı olarak farklı Aleviliklerde Kerbela ve Hz. Hüseyin algılaması.

c)  Kerbela olayının sonuçları ve Kerbela - Alevilik ilişkisi.

d)  Kerbela anmaları konusunda etnik ve bölgesel farklılıklar.

e)  Kerbela olayının edebiyat, müzik ve sanat alanındaki yansımaları.

Sempozyuma katılmak isteyen bilim insanı ve uzmanlar, bildiri özetlerini 6 Haziran 2014 tarihine kadar göndermelidirler. Bildiri özetleri 250-500 kelime arasında sınırlandırılmalıdır. (Türkçe veya İngilizce). Bildiri özetleri ile birlikte her türlü iletişim bilgileri, kısa öz geçmişleri ve çalışmaları ayrıca sunum sırasında kullanılacak herhangi bir teknik cihaz varsa bildirilmelidir.

Bildiriler bir buçuk (1,5) satır aralığı, Times New Roman, 12 punto MS Word dokümanı olarak kaynakça ve tablolar dahil olacak şekilde hazırlanmalı, elektronik posta veya CD kaydıyla gönderilmelidir. Tam metin,  kaynaklar, ekler, şekil ve tablolar dahil toplam 25 sayfayı geçmemeli ve bildiri başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Kabul edilen bildirilerin tam metinlerinin ise 13 Ekim 2014 tarihine kadar elektronik ortamda Vakfımız iletişim adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Bilim Kurulunun yapacağı değerlendirme sonucu kabul edilen bildirilerin sahiplerine, Sempozyum organizasyonu ve gerçekleştirilmesi ile ilgili bilgiler ayrıca iletilecektir.

Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.       

Gülağ ÖZ

Vakıf Başkanı

Haberin Etiketleri : Uluslararası  Kerbela  Ve  Hz.  Hüseyin  Sempozyumu 
Bu Haber Hakkında Yorum Yazın! | Tüm (1) Yorumlar
Ad Soyad
Yenile!
Prof.Dr. Gönül Ayan 28 Nisan 2014 Pazartesi
Başarılar diliyorum.