ABF, Başbakan'ı Maraş'a davet etti

04 Aralık 2011 Pazar 22:25 | Tekil Hit: 292 yazdir
ABF, Başbakan'ı Maraş'a davet etti

ETHA - Aleviler, Maraş katliamının 33. yılı nedeniyle 24 Aralık'ta yine Maraş'ta olacak. ABF, Başbakan Erdoğan'ı da katliamda devletin sorumluluğunu kabul ederek yüzleşmek için Maraş'a davet etti.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), 33. yılında Maraş katliamını Maraş'ta lanetliyor. 24 Aralık 1978 tarihindeki katliamda öldürülenleri ilk kez geçtiğimiz yıl Maraş'ta anan Alevi örgütleri, bu yıl da 24 Aralık'ta Maraş'ta olacak.

'GEÇMİŞİN KARANLIĞI GELECEĞİ DE BOĞAR'

ABF Genel Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, geçmişiyle yüzleşmesi gerektiği belirtildi, "Türkiye, kendi geçmişinden kaçtığı, aynaya bakmadığı sürece Dersim'in, Sivas'ın, Maraş'ın, Çorum'un, Gazi'nin, Ümraniye'nin, 1 Mayıs 1977'nin, 6-7 Eylül olaylarının laneti bu topraklarda huzuru bulmamıza engel oluşturacak, geçmişin karanlığı geleceğimizi de boğacaktır" denildi.

Dersim katliamı tartışmalarına değinen ABF, AKP'nin Dersim katliamını siyasi ranta dönüştürdüğünü belirtti, "Bundan vazgeçmelidir" dedi.

CHP'nin de bu tarihsel acıyı dindirecek adımları atmasını isteyen ABF, bu topraklarda yaşayan halklara ve inanç gruplarına yaşatılan asimilasyon, baskı ve katliamların tüm gerçekliği ile gün yüzüne çıkmadan bir toplumsal barıştan söz edilemeyeceğini ifade etti.

'MARAŞ KATLİAMI İLE YÜZLEŞİN'

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Maraş katliamında yaşamını yitirenleri anmak için 24 Aralık'da Maraş'ta olacaklarını belirten ABF, Başbakan'ı da Maraş'a davet etti: "Başta Başbakan olmak üzere tüm siyasi parti liderlerini yakın tarihimizde yaşanmış olan bu insanlık dışı devlet katliamında yitirdiğimiz güzel insanları anmak ve bu katliamda devletin sorumluluğunu kabul ederek yüzleşmek için Maraş'ta bizlerle birlikte olmaya; Başbakan ve siyasi parti liderlerinin samimiyetinin bu topraklarda yaşanmış Dersim ve benzer tüm devletin rolü olan katliam ve siyasi cinayetler karşısında sorumluluk kabul ederek bunun gereği olan yüzleşme politikasından geçtiğini ifade ediyoruz."

Halka da çağrı yapan AFB, Maraş'ta devletin katliamcı yüzünü lanetlemeye davet etti.

Haberin Etiketleri : ABF,  Başbakan'ı  Maraş'a  davet  etti 
Bu Haber Hakkında Yorum Yazın!
Ad Soyad
Yenile!