Vermiyorsanız biz kendimiz alırız

08 Kasım 2011 Salı 01:25 | Tekil Hit: 1255 yazdir
Vermiyorsanız biz kendimiz alırız

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, cemevi taleplerinin 17 yıldır karşılanmadığı gerekçesiyle belediyeye ait bir binayı işgal etti.

YENİMAHALLE?de yaşayan Aleviler, belediyeye ait atıl bir binayı fiilen işgal ederek ?Cemevi? yapma kararı aldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yenimahalle Şubesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, Yenimahalle Belediyesi?nin Ergazi Mahallesi üzerinde bulunan ve uzun süredir atıl vaziyette bekleyen binasını işgal etti. Bina etrafına pankart asan Aleviler, bina önüne, ?Pir Sultan Abdal Cemevi? tabelası dikti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, 17 yıldır ilçe sınırları içinde bir cemevi acmak için mücadele verdiklerini ifade ederek, ?17 yıl verdiğimiz haklı mücadelemizden istediğimiz sonucu alamadık. Fiili olarak işgal etmek durumunuda kaldık. Mücadelemiz diğer bölgelerimizde de devam edecek? dedi

Söz verildi iddiası

Yenimahalle Belediyesi?nin seçim öncesinde kendilerine söz verdiğini ancak uzun zamandır kendilerini oyaladığını belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yenimahalle Şube Başkanı Cevahir Canpolat ise şunları söyledi: ?Her seçim sonrası verilen sözler unutuldu. Kreş yerleri cami oluyor ama konu cemevine geldiğinde ?Yer yok? deniliyor? dedi.

170 bin Alevi

Yenimahalle sınırları içerisinde 170 bin Alevi vatandaşın yaşadığına da dikkat çeken Canpolat, istemeden de olsa daha önce belirledikleri bir alanı işgal etmek durumunda kalmalarıyla ilgili, ?Kavga değil cemevi istiyoruz ve bu bizim en doğal hakkımız. Bizi bu noktaya mevcut yönetim getirdi. Ancak karırımız kesin. Yıllardır bekliyoruz, iyi niyetle de olabilirdi ama olmadı? diye konuştu.

Hürriyet - 23 ekim 2011
Haberin Etiketleri : Vermiyorsanız  biz  kendimiz  alırız   
Bu Haber Hakkında Yorum Yazın!
Ad Soyad
Yenile!