500 yıllık ışık yuvası Şahkulu Sultan Dergahı yenileniyor

08 Kasım 2011 Salı 01:23 | Tekil Hit: 1607 yazdir
500 yıllık ışık yuvası Şahkulu Sultan Dergahı yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Şahkulu Sultan Dergahı?nda başlatılan yenileme çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.

İstanbul, Göztepe Merdivenköy`de bulunan ?Şahkulu Sultan Dergahı?nda?İstanbul İl Özel İdaresi tarafından onarım ve yenileme çalışması yapılıyor.
 
Geniş kapsamlı onarımın yapıldığı dergahta; kapı, pencere, demir korkulukların, köşk binasının dış cephesinin lambrilerinin, yağmur giderlerinin yenilenmesi, mezarların düzenlenmesi, dış cephe sıvasının gerekirse yeniden yapılması, tesisatın daha uygun hale getirilmesi, yarım olan fırının inşasının tamamlanması, gezi alanlarının yapılandırılması, peyzaj uygulaması, havuz ve şelale tesisatlarının yapılması ve çatının onarılması planlanıyor. Yenileme çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması hedefleniyor.
500 yıllık ışık yuvası
 
Düşünce ve kültür hayatımıza Edip Harabi, Neyzen Tevfik, Mehmet Ali Hilmi Dedebaba gibi ?batın? ve ?zahir? biliminde yetkin kişiler kazandırmıştır.
 
Dergahın son dönem postnişinlerinden biri olan Mehmet Ali Hilmi Dedebaba(1842-1907), külliyeyi restore etmiş, müritlerinin maddi ve manevi yardımlarıyla dergahı geliştirmiş, bir dizi ev, bahçe, arazi, ipekböcekçiliği için dutluk, meyve ve sebzecilik için yer sağlanmıştır.
Bugün sekiz dönüm arazi üstünde, cemevi, aşevi, konferans salonu, kütüphanesi, idari büroları ve Dedebaba Konağı ile komple bir dergah ortaya çıkmıştır.
 
Bugüne dek bağışlardan elde edilen maddi kaynakla yaklaşık 10 milyar harcanarak onarılan Şahkulu Sultan Dergahı, geçmişteki misyonuna uygun olarak Alevi-Bektaşi halka hizmete devam etmektedir.
 
Uzun ve kararlı bir uğraş sonucu mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü`nde olan dergahın 10 yıl boyunca restore, bakım, onarım ve kullanım hakkı, Bakanlar Kurulu kararıyla 19 Ekim 1994 tarihinden itibaren bedelsiz olarak ?Şahkulu Sultan Dergahı Mehmeti Ali Hilmi Dedebaba Araştırma Eğitim ve Kültür Vakfı?na verilmiştir.
 
İstanbul Ajansı Haber Merkezi-Selma Genç 
26.10.2011
Haberin Etiketleri : 500  yıllık  ışık  yuvası  Şahkulu  Sultan  Dergahı  yenileniyor   
Bu Haber Hakkında Yorum Yazın!
Ad Soyad
Yenile!